Licznik odwiedzin:
1934009
Do wakacji pozostało:
Data:
Jesteś tutaj: Szkoła Podstawowa / Strona główna / Erasmus + w naszej szkole!

Erasmus + w naszej szkole!

W dniach 8- 14 kwietnia 2022 roku, w ramach realizowanego w naszej szkole projektu Erasmus+ „I care about my community”, odbyło się kolejne spotkanie szkół partnerskich z czterech europejskich krajów. Tym razem to my pełniliśmy rolę gospodarza i gościliśmy u siebie zagranicznych przybyszów, dla których Zespół Szkolno-Przedszkolny w Krypach stał się miejscem spotkań, pracy i licznych rozmów.

Po wcześniejszych fascynujących spotkaniach w Bułgarii i Rumunii, teraz rola gospodarzy przypadła Polsce. Nasi uczniowie i nauczyciele dołożyli wszelkich starań, by tydzień spędzony w naszym kraju był pełen atrakcji i zdobywania wiedzy o naszym regionie i Polsce. I zdecydowanie się to udało!  

Sobota, 9 kwietnia, była pierwszym dniem wycieczek edukacyjno – krajoznawczych. Zaczęliśmy od Węgrowa. Na początek nasi goście mieli możliwość zwiedzić: lapidarium na terenie dawnego getta i pomnik żydów węgrowskich, architektoniczne perły baroku: Bazylikę Mniejszą  pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i poreformacki  kościół św. Antoniego z Padwy i św. Piotra z Alkantary. Zwiedziliśmy również ekspozycję muzealną "Węgrów - miasto wielu kultur i religii" znajdującą się

w podziemiach dawnego klasztoru, a która jest próbą pokazania, iż pomimo różnych religii i dorobku kulturowego, możemy razem żyć, budować dobro wspólne i tworzyć życie społeczne.

Następnie odwiedziliśmy Zamek w Liwie, który w czasach obecnych jest jednym z największych muzeów broni w Polsce. Zwiedziliśmy również zespół pałacowo-parkowy w Starejwsi.

Drugiego dnia, w niedzielę, 10 kwietnia odwiedziliśmy warszawskie Centrum Nauki „Kopernik”. Jest to jedno największych w Europie centrów nauki, którego misją jest rozbudzanie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się, oraz Zamek Królewski, gdzie podziwialiśmy piękno niezwykłego obiektu zbudowanego w barokowo-klasycystycznym stylu.

W poniedziałek, 11 kwietnia miało miejsce uroczyste powitanie naszych projektowych gości w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Krypach, na które licznie przybyli przedstawiciele władz; Pani Anna Kaszuba-kierownik MUW w Siedlcach, Pan Michał Piotrowski-dyrektor biura Pani marszałek Marii Koc, wójt gminy Wierzbno Pan Emil Wąsowski, radny powiatu węgrowskiego z Gminy Wierzbno pan Łukasz Komorowski oraz dyrektorzy z zaprzyjaźnionych szkół z Wierzbna, Jaworka i Trzebuczy. Oficjalnego powitania dokonała dyr. szkoły Teresa Strupiechowska. Po występach artystycznych naszych uczniów odbyła się prezentacja działań i wymiana doświadczeń z zakresu wolontariatu wszystkich szkół partnerskich.

Poniedziałek był wyjątkowym dniem, ponieważ po południu zaprosiliśmy naszych przyjaciół z Bułgarii, Grecji, Rumunii i Turcji do wspólnego zwiedzania niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady i muzeum w Treblince. Miejsce to skłoniło wszystkich do refleksji i zadumy nad historią naszej ojczyzny.

We wtorek, 12 kwietnia, pierwszym przystankiem naszej podróży po Mazowszu była

Żelazowa Wola, gdzie zwiedziliśmy przepiękne ogrody oraz muzeum Fryderyka Chopina.

Następnie wyruszyliśmy z wizytą do Łowicza i zwiedziliśmy tamtejsze muzeum, które przybliżyło nam bardzo ciekawą historię ziemi łowickiej.

Ostatniego dnia, tj. środę 13 kwietnia odwiedziliśmy Starostwo Powiatowe w Węgrowie. W spotkaniu udział wzięli: Starosta Węgrowski Ewa Besztak, wicestarosta Marek Renik, którzy przybliżyli informacje dotyczące powiatu węgrowskiego i pracy w urzędzie. Następnie goście obejrzeli film prezentujący walory turystyczne i przyrodnicze naszego regionu.

Potem udaliśmy się z wizytą do Centrum Pomocy Społecznej Dziennego Domu Senior + gdzie czekali na nas: Burmistrz Miasta Węgrowa Pan Paweł Marchela, kierownik CPS Dariusz Koterba oraz Pani kierownik Dziennego Domu Seniora Kinga Zdzieborska W tym miejscu na co dzień odbywają się zajęcia terapeutyczne, warsztaty artystyczne i sportowe dla seniorów. Nasi goście zapoznali się ze specyfiką działalności tej placówki. Rękodzieło pensjonariuszy zrobiło na wszystkich ogromne wrażenie.

Kolejnym punktem naszego programu, w środę był Dom Gdański z połowy XVII wieku, gdzie obecnie mieści się Biblioteka Publiczna i Muzeum Tkaniny Podlaskiej.

Po południu wróciliśmy do szkoły, gdzie odbyły się warsztaty plastyczne dla młodzieży prowadzone przez Panią Izabelę Nowak, nawiązujące tematycznie do zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

Wieczorem, tego samego dnia miało miejsce oficjalne zakończenie pobytu w Polsce. Wszyscy uczniowie i nauczyciele otrzymali certyfikaty, a potem odbyła się kolacja pożegnalna w lokalu Arabeska w Czerwonce. Tego dnia nie zabrakło licznych rozmów, świetnej zabawy, a także chwil wzruszenia, kiedy nadszedł już czas pożegnania.

Każdy dzień był dla nas wspaniałym przeżyciem. Projekt Erasmus+ to bardzo ciekawe, wieloetapowe doświadczenie, które całościowo składa się na niepowtarzalną przygodę. Mamy nadzieję, że sprawdziliśmy się w roli gospodarzy i nasi Goście wywieźli z Polski same dobre wspomnienia.  Projekt jeszcze się nie kończy - przed nami wyjazdy i spotkania w Stambule i Tesalonikach. 

Przedsięwzięcie, w którym biorą udział uczniowie naszej szkoły, finansowane jest przez Unię Europejską i realizowane w ramach programu Erasmus+, sektor Edukacja szkolna.

 

 

 

 

DZIENNIK ELEKTRONICZNY
RODO
BIP
Ochrona danych osobowych
BEZPIECZNY POWRÓT DO SZKÓŁ
BEZPIECZEŃSTWO
ERASMUS +
Wyniki egzaminów zewnętrznych
Szkoła Podstawowa
Dla ucznia
Dla rodzica
SZKOLNE KALENDARIUM
Archiwum
OGŁOSZENIA
REALIZOWANE ZADANIA I INWESTYCJE
Realizowane programy i projekty
Regulaminy
Wszystkie prawa zastrzeżone.Strona wykonana przez Agencja Reklamy