1946011
Jesteś tutaj: Szkoła Podstawowa / Strona główna / Andrzejki szkolne

Andrzejki szkolne

Jest taka noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów i wróżb. Andrzejki (znane też jako Jędrzejki lub Jędrzejówki) to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Dzień ten przypada na końcu lub na początku roku liturgicznego, dlatego też Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się Adwentem.  Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były dla niezamężnych dziewcząt. Początkowo Andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu; w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Trzeba tylko pamiętać o tym, że jest to wieczór żartów i nie można tych wszystkich wróżb traktować poważnie! W naszej szkole Andrzejki odbyły się w czwartek, 24 listopada. Zgodnie z tradycją były tańce, wróżby i smaczne przekąski.