Jesteś tutaj: Szkoła Podstawowa / Strona główna / Wycieczka do Białegostoku

Wycieczka do Białegostoku

Dnia 1 grudnia nasi gimnazjaliści wzięli udział w wycieczce do Białegostoku. Wyjazd był nagrodą za zdobycie wyróżnienia w Powiatowym Konkursie ,,Wyjazd edukacyjny formą integracji społecznej”. Organizatorem konkursu był Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Jaworku. Podczas wycieczki zwiedziliśmy Pałac Branickich jeden z najciekawszych zabytków Białegostoku i jedną z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epoki saskiej na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej. Ze względu na bogaty wystrój nawiązujący do francuskich wzorów i otaczający go ogród określany jest mianem polskiego Wersalu. XVII - wieczna rezydencja składała się z pałacu wraz z przyległymi do niego ogrodami, zwierzyńcami oraz zespołem zabudowań: pomarańczarnią, arsenałem, stajnią, wozownią, pawilonami ogrodowymi, studniami i domem ogrodnika. Choć zabytek został ograbiony i zniszczony podczas II wojny światowej, wewnątrz zostały oryginalne rzeźby pałacowe, piękny hol, klatka schodowa i aula .Obecnie znajduje się w nim Uniwersytet Medyczny. Następnie obejrzeliśmy Operę i Filharmonię Podlaską – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku, która jest obecnie największą instytucją artystyczną na terenie północno-wschodniej Polski i najnowocześniejszym centrum życia kulturalnego w tej części Europy. Kolejnym etapem było obejrzenie wystawy w Centrum im. Ludwika Zamenhofa  i udział w warsztatach pt. Religie Podlasia. Celem zajęć było przekazanie uczniom w atrakcyjnej formie podstawowych informacji o religiach, których przedstawiciele zamieszkują lub w przeszłości zamieszkiwali na Podlasiu – kościoła rzymskokatolickiego, prawosławnego, ewangelicko-augsburskiego, a także judaizmu i islamu. Pokazując wielowyznaniowy obraz Podlasia, uczniowie mieli okazję nauczyć się otwartości i samodzielności intelektualnej, opartej na wiedzy i osobistym doświadczeniu. W trakcie zajęć wykorzystano atrakcyjne narzędzia edukacyjne: multimedia, puzzle, klocki memory, tajemniczą skrzynię oraz „puzzle 3D”. Dodatkowo uczestnicy warsztatów otrzymali zeszyty ćwiczeń. Wróciliśmy trochę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.