Licznik odwiedzin:
684398
Do wakacji pozostało:
Data:
Jesteś tutaj: Szkoła / Strona główna / WYJAZD DO BUŁGARII W RAMACH PROGRAMU ERASMUS+

WYJAZD DO BUŁGARII W RAMACH PROGRAMU ERASMUS+

W wyjeździe tym wzięło udział troje nauczycieli i siedmioro uczniów klas VII i VIII  ze Szkoły Podstawowej w Krypach. Podczas 5-dniowego spotkania uczniowie i nauczyciele nawiązywali kontakty i współpracowali z pozostałymi uczestnikami programu z: Bułgarii, Grecji, Rumunii i Turcji. Tematem przewodnim meetingu w Botevgradie był wolontariat i działania charytatywne podejmowane w krajach, środowiskach i szkołach uczestniczących w projekcie, których głównym celem jest angażowanie młodzieży w pracę na rzecz społeczności szkolnej i lokalnej oraz tworzenie więzi ze środowiskiem.

Uczestnicy programu wzięli udział w warsztatach zorganizowanych w Centrum Edukacji Włączającej – Wolontariat. Poznali system edukacji w Bułgarii, uczestniczyli w ciekawym wykładzie na temat idei wolontariatu i kształtowania postaw prospołecznych. W czasie zajęć warsztatowych nasi uczniowie mieli okazję, dzięki pracy w grupach, integrowania się z rówieśnikami z krajów partnerskich. Mimo początkowych barier, ostatecznie udało im się nawiązać przyjacielskie relacje. Młodzież mogła doświadczyć wyjątkowej gościnności Bułgarów oraz poznać ich kulturę i zwyczaje. Spotkała się z prawdziwą życzliwością i otwarciem gospodarzy, którzy umilali czas rozmowami, poczęstunkami i wyjazdami. Uczniowie i ich opiekunowie mieli możliwość zwiedzenia stolicy Bułgarii - Sofii, która zachwyciła ich pięknymi zabytkami i urzekła swoją niezwykłą przeszłością. Szczególną uwagę i zainteresowanie wzbudził wśród zwiedzających sobór św. Aleksandra Newskiego. Goście odwiedzili także Plovdiv, drugie pod względem liczby ludności miasto, które w 2019 roku jest Europejską Stolicą Kultury. Jest to miejscowość położona pośród siedmiu wzgórz i swoją historią sięgająca starożytności, co najmniej 600 r. p.n.e. Dzięki temu, można w niej spotkać wiele ciekawych obiektów, m. in. antyczny amfiteatr, starożytne ruiny, pozostałości murów rzymskich oraz jeden z najstarszych i największych zabytków architektury osmańskiej - Meczet Dżumaja. W ostatnim dniu meetingu bułgarscy partnerzy zorganizowali imprezę integracyjną z pokazami tańców ludowych i pysznym, regionalnym poczęstunkiem. Wszyscy świetnie się bawili przy radosnych dźwiękach muzyki bałkańskiej i mogli spróbować tradycyjnych bułgarskich potraw. Na zakończenie zaplanowano kolejne spotkanie projektowe, tym razem w rumuńskiej szkole partnerskiej, które odbędzie się w maju, w miejscowościTitestiW ciągu całego pobytu w Bułgarii młodzież uczestnicząca w programie miała możliwość poznania wielu ciekawych ludzi i zwiedzenia wielu interesujących miejsc. Wszystkie przygotowane przez gospodarzy atrakcje pozwoliły budować nowe międzynarodowe więzi i relacje usprawniając w ten sposób kompetencje językowe uczniów. 

Reasumując. Wyjazd do Bułgarii w ramach programu Erasmus+ dał jego uczestnikom możliwość poznania systemu edukacyjnego i działań wolontariatu oraz przybliżył pracę bułgarskiej szkoły. Przyczynił się do nawiązania nowych znajomości i przyjaźni z uczestnikami ze szkół partnerskich. Pozwolił także na poznanie kultury, zwyczajów i historii Bułgarii. Uświadomił uczniom potrzebę doskonalenia znajomości języka obcego, ciągłego kształcenia się, a także rozbudził w nich chęć poznawania świata.

Więcej w galerii

 

 

 

RODO
BEZPIECZEŃSTWO
PODZIĘKOWANIA
ERASMUS +
Wyniki egzaminów zewnętrznych
Szkoła
Dla ucznia
Dla rodzica
Absolwenci
SZKOLNE KALENDARIUM
Archiwum
OGŁOSZENIA
Realizowane zadania
Realizowane programy
Realizowane projekty
Regulaminy
Wszystkie prawa zastrzeżone.Strona wykonana przez Agencja Reklamy