1933333
Jesteś tutaj: Szkoła Podstawowa / Strona główna / 80. rocznica wybuchu II wojny światowej oraz ataku ZSRR na Polskę

80. rocznica wybuchu II wojny światowej oraz ataku ZSRR na Polskę

1 września 1939 roku atakiem wojsk niemieckich na nasz kraj rozpoczęła się – II wojna światowa. Polska była pierwszym państwem, które zbrojnie odpowiedziało na agresywną politykę III Rzeszy. Mimo bohaterstwa żołnierzy nie udało się jednak uratować niepodległości państwa. Powodem porażki była przewaga techniczna i liczebna agresorów oraz brak efektywnej pomocy ze strony naszych sojuszników – Wielkiej Brytanii i Francji. 17 września „cios w plecy” zadał nam komunistyczny Związek Radziecki realizując ustalenia paktu Ribbentrop – Mołotow z 23 sierpnia 1939 roku. Nastąpił tzw. czwarty rozbiór państwa i okres straszliwej okupacji, który pochłonął życie 6 milionów obywateli II Rzeczypospolitej. Pamiętajmy, że dzięki bohaterskiej postawie naszych przodków obecnie żyjemy w wolnej i niepodległej Ojczyźnie.