Licznik odwiedzin:
1933011
Do wakacji pozostało:
Data:
Jesteś tutaj: Szkoła Podstawowa / Strona główna / PODSUMOWANIE PROJEKTU ERASMUS+ „Rozwijanie tolerancji i wzajemnego szacunku w Europie”.

PODSUMOWANIE PROJEKTU ERASMUS+ „Rozwijanie tolerancji i wzajemnego szacunku w Europie”.

W poniedziałek 10 czerwca , Szkoła Podstawowa w Krypach gościła partnerów projektowych z zaprzyjaźnionych szkół z Bułgarii, Rumunii, Turcji i Włoch. Do placówki, w tym wyjątkowym dniu przybyli także: poseł na Sejm RP p. Teresa Wargocka, dyrektor Delegatury w Siedlcach Kuratorium Oświaty w Warszawie p. Adam Skup, starosta powiatu węgrowskiego p. Ewa Besztak, Wójt Gminy Wierzbno p. Emil Wąsowski, proboszcz parafii Czerwonka ks. Mirosław Rogoźnicki, radni powiatu węgrowskiego p. Łukasz Komorowski i p. Tadeusz Kot, sekretarz UG Wierzbno p. Barbara Kowalczyk, dyrektor SP w Trzebuczy p. Hanna Kukla, dyrektor PP w Krypach p. Justyna Wąsowska, dyrektor SP w Wierzbnie p. Krzysztof Zarzycki, przedstawiciele Wydziału Oświaty Gminy Wierzbno p. Ewa Kuśmierczyk i p. Joanna Koszewska, przedstawiciel Wydziału Inwestycji Gminy Wierzbno p. Krzysztof Śledziewski, przewodniczący Rady Rodziców p. Rafał Okrzeja, przedstawiciele policji aspirant sztabowy p. Mariusz Świętochowski, młodszy aspirant p. Grzegorz Kałuski. Nie zabrakło również uczniów i rodziców.

Tę wyjątkową uroczystość rozpoczęła prezentacja jednego z najpiękniejszych, a na pewno najpopularniejszego tańca narodowego w Polsce – poloneza w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum w Krypach. Pokazowy taniec był doskonałą lekcją patriotyzmu, historii oraz świadectwem przynależności do kraju ojczystego i jego umiłowania.

Następnie p. dyrektor Teresa Strupiechowska serdecznie powitała zaproszonych gości, uczniów, nauczycieli i rodziców oraz wygłosiła słowo wstępne o realizowanym projekcie. 

W obecności wszystkich została przedstawiona prezentacja multimedialna, dokumentująca kolejne etapy projektu, jego cele i założenia, osiągnięte rezultaty oraz wypracowane efekty.

Kolejnym punktem programu były występy artystyczne uczniów. Młodzież przedstawiła anglojęzyczną scenkę mówiącą o tolerancji i szacunku dla innych, odśpiewała i zatańczyła utwór „Where is the love” zespołu Black Eyed Peas. Występy uwieńczył pokaz trojaka w wykonaniu dzieci uczęszczających na odbywające się w szkole zajęcia taneczne.

Po części artystycznej głos zabrali goście z zagranicy i przedstawiciele władz.

Na zakończenie oficjalnej części uroczystości zostało zrobione wspólne pamiątkowe zdjęcie.

Zagraniczni goście pozostali w Polsce do 12 czerwca.

W tym czasie odbyło się również spotkanie podsumowujące naszą współpracę nad projektem. Uczestnicy warsztatów skupili się na  zarządzaniu projektem i jego realizacji w trakcie dwóch lat (2017-2019).Podsumowano i dokonano ewaluacji pięciu międzynarodowych spotkań projektowych . Każda ze szkół partnerskich przedstawiła sprawozdanie dotyczące wykonanych zadań projektowych podczas trwania przedsięwzięcia w odniesieniu do planu zawartego w zaakceptowanym wniosku projektu.

W czasie spotkania omówione zostały także działania  będące rezultatem partnerstwa i owocnej współpracy pomiędzy szkołami uczestniczącymi w działaniu. Oprócz pracy nad dokumentacją projektową w ciągu kolejnych spędzonych wspólnie dni, uczestnikom spotkania udało odwiedzić kilka miejsc dziedzictwa kulturowego Polski, zapoznać się z lokalnymi tradycjami i zwyczajami oraz poznać polski system edukacyjny.

Odbyły się wspólne wyjazdy do:  

- Żelazowej Woli - miejsca urodzenia i kultu najwybitniejszego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina.

- Łowicza - który w dziejach Rzeczypospolitej Polskiej odgrywał dużą rolę już od początków państwa polskiego, gdzie tworzyli najwięksi artyści, a ślady ich działalności zachwycają na każdym kroku.

- Warszawy – gdzie nasi zagraniczni goście  mieli okazję zapoznać się z głównymi atrakcjami warszawskiej Starówki. Była to dla nich wyjątkowa okazja by bliżej poznać serce stolicy.

- Białowieży - krainy żubra oraz unikatowej na skalę światową fauny i flory.

Ostatnim elementem spotkania i wizyty w Polsce było wręczenie certyfikatów uczestnictwa w projekcie. Zagraniczni goście wyjechali zadowoleni i bezpiecznie dotarli do domów.

Atmosfera otwartości i tolerancji, chęci poznawania siebie nawzajem towarzyszyła wszystkim uczestnikom nie tylko w Polsce, ale od samego początku trwania projektu. Nowe znajomości, zawiązane przyjaźnie na pewno przetrwają. Idea i cele programu Erasmus+ zostały zrealizowane, a przyjazna i pozytywna atmosfera na każdym spotkaniu koordynatorów i uczestników sprzyjała owocnej pracy, zdobywaniu nowych umiejętności, jak i dała możliwość poznania innych kultur, przybliżenia zwyczajów i obyczajów by lepiej rozumieć siebie nawzajem i wspólnie tworzyć lepszą, wspólną Europę i świat.

Jesteśmy dumni, że nasza szkoła uczestniczyła w tak ważnym programie międzynarodowym, dzięki któremu uczniowie brali udział w wyjazdach oraz różnych przedsięwzięciach i aktywnościach, a także zdobyli umiejętności potrzebne w dorosłym życiu. Jesteśmy przekonani, że takie doświadczenia pozostaną z nimi na wiele lat i zainspirują do bycia lepszymi uczniami, ludźmi i obywatelami świata.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom, pracownikom i rodzicom za zaangażowanie oraz wszelką pomoc przy organizacji spotkania. 

 Więcej w galerii

 

 

DZIENNIK ELEKTRONICZNY
RODO
BIP
Ochrona danych osobowych
BEZPIECZNY POWRÓT DO SZKÓŁ
BEZPIECZEŃSTWO
ERASMUS +
Wyniki egzaminów zewnętrznych
Szkoła Podstawowa
Dla ucznia
Dla rodzica
SZKOLNE KALENDARIUM
Archiwum
OGŁOSZENIA
REALIZOWANE ZADANIA I INWESTYCJE
Realizowane programy i projekty
Regulaminy
Wszystkie prawa zastrzeżone.Strona wykonana przez Agencja Reklamy