1933524
Jesteś tutaj: Szkoła Podstawowa / Strona główna / Wycieczka do Oświęcimia, Zatoru, Częstochowy i Łodzi

Wycieczka do Oświęcimia, Zatoru, Częstochowy i Łodzi

Pierwszego dnia wzięli udział w poruszającej lekcji historii podczas pobytu do Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu. Głównym założeniem wyjazdu było uświadomienie uczniom, czym był holokaust, jako akt ludobójstwa dokonany na około 6 milionach Żydów, a którego symbolem jest obóz koncentracyjny Auschwitz –Birkenau. Na samym początku uczniowie zostali zapoznani z historią wyzwolenia obozu, a następnie, podczas zwiedzania Auschwitz I, zobaczyli m.in. bloki, w których przeprowadzano eksperymenty na ludziach oraz przetrzymywano więźniów. Obejrzeli też w jednym z nich wystawę ze zdjęciami i poznali historią obozu. Wszystkich zwiedzających przeraził ogrom rzeczy codziennego użytku, które znajdowały się za szybami. Były to m.in. sterty butów, okularów, szczotek, protez… Największy szok przeżyli, wchodząc do pomieszczenia, w którym zgromadzone były włosy ludzkie. Uczniowie udali się też pod Ścianę Śmierci, gdzie w ciszy oddali hołd zamordowanym więźniom, a zaraz po tym w skupieniu przeszli pod budynek, na którym widnieje tablica upamiętniająca św. Maksymiliana Kolbe. Na koniec zobaczyli komorę gazową, w której za pomocą cyklonu B uśmiercano masowe transporty Żydów. Ostatnim punktem było Auschwitz II – Brzezinka – obóz dla kobiet. Uczniowie mieli okazję zobaczyć, jak wyglądały baraki więźniów. Tysiące informacji, fotografii czy opowieści przewodnika pozwoliło jeszcze bliżej zapoznać się z tą okropną prawdą, jaką jest historia obozu koncentracyjnego. Wizyta w nim dostarczyła niezwykłych przeżyć i wrażeń. Następny dzień nasi uczniowie spędzili w Zatorze - Energylandii – najnowszym i największym, rodzinnym parku rozrywki. Korzystali z jego atrakcji rozmieszczonych na powierzchni 26 ha.: karuzeli, torów wodnych, autodromów, rollercoasterów i zjeżdżalni. Brali również udział w krótkich widowiskach, projekcjach filmów w kinie 7D. Była to znakomita zabawa, super przygoda i odpoczynek od codziennych obowiązków szkolnych. Kolejnego dnia wycieczkowicze przejeżdżali przez Częstochowę, gdzie głównym celem była Jasna Góra - ośrodek kultu maryjnego. Odwiedzili Kaplicę z Cudownym Obrazem Czarnej Madonny.W drodze powrotnej do domu zatrzymali się na kilka godzin w Łodzi. Zwiedzanie zaczęli od Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. Tam pani przewodnik opowiedziała młodzieży o początkach uczelni oraz jej wybitnych absolwentach. Potem wszyscy spacerowali ulicą Piotrkowską, gdzie szczególną uwagę przyciągnęła lustrzana kamienica w Pasażu Róży. Uczniowie mogli również obejrzeć: liczne eklektyczne kamienice i pałacyki, Aleję Gwiazd oraz Ławkę Juliana Tuwima, osiedle robotnicze Księży Młyn. Zwiedzili Muzeum Miasta Łodzi mające swoją siedzibę w jednym z najbardziej okazałych budynków miasta, w dawnym pałacu łódzkiego fabrykanta Izraela Poznańskiego Wycieczkę zakończyli w łódzkiej Manufakturze – centrum kulturalno – handlowym, gdzie mogli zakupić pamiątki.