1925871
Jesteś tutaj: Szkoła Podstawowa / Strona główna / Wyjazd do Rumunii w ramach programu Erasmus+

Wyjazd do Rumunii w ramach programu Erasmus+

Tym razem szkoły partnerskie spotkały się w Rumunii. Tydzień od 31 marca do 7 kwietnia 2019 r. uczestnicy projektu spędzili bardzo intensywnie. Jak zwykle celem spotkania była wymiana doświadczeń i dobrych praktyk w obszarze; zrozumienie różnic kulturowych i językowych; rozwijanie umiejętności komunikacyjnych oraz doskonalenie znajomości języka angielskiego.W czasie pobytu w Rumunii uczniowie mieszkali w miejscowości Ploiesti, w domach swoich rumuńskich rówieśników. Goszczące ich rodziny i nasi rumuńscy partnerzy aktywnie zagospodarowali czas młodzieży.Pierwszego dnia odwiedzili tamtejszą szkołę partnerską Gimnaziala "Grigore Moisil. Drugiego - zwiedzili piękną stolicę – Bukareszt, w której najważniejszym obiektem zwiedzania był budynek parlamentu, wywołujący u wszystkich niesamowite wrażenie swoją wielkością i bogatym wnętrzem. Kolejne dni również były bardzo bogate w w doświadczenia i emocje.Wszystkim niezwykle podobał się średniowieczny zamek w Branie w Siedmiogrodzie, który dzięki książce Brama Stokera słynie z postaci Włada Palownika, znanego jako Dracula. Jest to potężna budowla usytuowana jest na skalnym wzgórzu, z którego można podziwiać przepiękną panoramę okolicy.Odwiedzili malowniczą miejscowość Sinaia położoną u podnóża Bucegi.Tam zwiedzili Peles Castle - przepiękny zamek ostatnich królów rumuńskich.Odbyła się też wycieczka do Slănic – jest to stara kopalnia soli, w hrabstwie Prahova, zaledwie 100 km na północ od Bukaresztu. Jest ona zamknięta dla celów wydobywczych, ale jest otwarta dla zwiedzających. Posiada mikroklimat z naturalną klimatyzacją i stałą trmperaturą oraz stałym ciśnieniem atmosferycznym przez cały rok. W całej kopalni znajdują się różne rodzaje sprzętu do aktywności rekreacyjnej. Na głębokości 200 metrów pod powierzchnią ziemi młodzież uczestniczyła w warsztatach fitness: ,,Naucz się kontrolować gniew lub negatywne emocje”.Podczas tygodniowego pobytu uczniowie wzięli również udział w warsztatach kaligraficznych pt. „Tworzymy razem”- tworzenie zakładek i zagadek tematycznych orazw warsztatach garncarskich w Piscu.Nauczyciele spotkali się z burmistrzem Ploiesti oraz kuratorem oświaty w celu zapoznania się z rumuńskim systemem edukacyjnym. W czasie wieczoru międzykulturowego wszyscy mieli okazję spróbować tradycyjnych przysmaków oraz poznać ludowe tańce i muzykę Rumunii.Ostatniego dnia przed powrotem do Polski odbyło się, w miejscowym Sky Center, pożegnalne spotkanie wszystkich uczestników projektu. Łzy kręciły się w oczach, kiedy przyszło rozstawać się z przyjaciółmi z: Rumunii, Bułgarii, Włoch i Turcji.Wszyscy wrócili do domu bogatsi w nową wiedzę i doświadczenia. Pobyt w Rumunii na długo zostanie w ich pamięci.

Więcej w galerii