Jesteś tutaj: Szkoła Podstawowa / Strona główna / 1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Akademia była wyrazem pamięci i hołdu dla bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy po II wojnie światowej przeciwstawili się narzuconej władzy komunistycznej podejmując nierówną walkę o suwerenność

i niepodległość Polski. Skazano ich na zapomnienie, a zasługi wymazano z kart historii. Mordowano, zakopywano w bezimiennych mogiłach. Uczniowie klasy VIII szkoły podstawowej i klasy III gimnazjum zaprezentowali wiersze i piosenki patriotyczne

oraz przybliżyli historię ówczesnej sytuacji żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego.

Gościnnie w uroczystości wzięli udział: p. Maria Koc - wicemarszałek Senatu  RP, p. Grzegorz Wożniak - poseł na Sejm RP, p. Anna Kaszuba - kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach, p. Tadeusz Kot - członek zarządu Rady Powiatu Węgrowskiego,  p. Łukasz Komorowski - członek Rady Powiatu Węgrowskiego,  p. Emil Wąsowski - wójt gminy Wierzbno,  ks. Mirosław Rogoźnicki - proboszcz parafii w Czerwonce, radni gminy Wierzbno, przedstawiciele Rady Rodziców, uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Krypach.

1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – to polskie święto państwowe poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego podziemia w Polsce, ustanowione na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011r.

Więcej w galerii