1933533
Jesteś tutaj: Szkoła Podstawowa / Strona główna / WYJAZD DO BUŁGARII W RAMACH PROGRAMU ERASMUS+

WYJAZD DO BUŁGARII W RAMACH PROGRAMU ERASMUS+

Spotkanie odbyło się w miejscowości Razlog w Bułgarii a partnerami projektu były szkoły z Włoch, Turcji, Rumunii, Polski oraz Bułgarii. Podczas 6 – dniowego pobytu wszyscy mieli okazję poznać warunki i sposób funkcjonowania bułgarskiej szkoły oraz panujące tam zwyczaje. Zgodnie z zasadami projektu uczniowie byli zakwaterowani w domach swoich rówieśników. Mieszkali u rodzin gospodarzy co mobilizowało ich do komunikacji w języku angielskim, rozwijało słownictwo i umiejętności porozumiewania się. Uczestnicy spotkania zwiedzili piękną stolicę państwa - Sofię, urocze, zabytkowe miasteczko Razlog oraz inne okoliczne miejscowości. Spędziliśmy tydzień w regionie, w którym w sposób widoczny przeplatają się wpływy zachodnioeuropejskie i orientalne. Na każdym kroku widać niesamowitą historię, a mieszanina kultur sprawia, że każdy kto tam przyjedzie chce powrócić i poznać jeszcze więcej ciekawych miejsc.
Młodzież z europejskich szkół miała okazję uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych, a także obejrzeć i wziąć udział w programie artystycznym, w którym mogła zaprezentować swoje różnorodne talenty. Uczniowie poznali tradycyjne piosenki i tańce bułgarskie. Co więcej, w ramach głębszego zapoznania z bułgarską kulturą zorganizowano dla naszej międzynarodowej grupy warsztaty rękodzieła i tradycyjnych tańców ludowych z możliwością przebrania się w regionalny stój.  Odwiedziliśmy również średnią szkołę gastronomiczno-hotelarską propagującą zdrowy styl żywienia i turystykę. Następnie na uczniów czekała nie lada atrakcja, dzięki której mogli jeszcze bardziej aktywnie spędzić czas. Pojechaliśmy do stadniny koni, znajdującej się w przepięknym otoczeniu, gdzie każdy mógł spróbować swoich sił w siodle.

Międzynarodowe spotkanie projektowe poszerzyło wiedzę, wzbogaciło umiejętności językowe i pozwoliło wszystkim uczestnikom doświadczyć wielu uroków pięknej Bułgarii. Gospodarze stworzyli serdeczną atmosferę, dzięki której czas upłynął ciekawie, bardzo miło, aczkolwiek za szybko... Obecnie uczniowie komunikują się ze swoimi rówieśnikami poprzez portale społecznościowe co niewątpliwie przyczynia się do lepszej znajomości języka obcego. Myślimy, że znajomości nawiązane podczas pobytu w Razlogu przetrwają bardzo długo. Z pewnością zachowamy miłe, niezapomniane wspomnienia. Ogólnie mówiąc wyjazd był bardzo udany. Dał szansę na nawiązanie nowych, międzynarodowych znajomości i poznanie kultury innego kraju. Teraz wszyscy z niecierpliwością czekają na spotkanie w Stambule, które odbędzie się w październiku tego roku!

Więcej w galerii