1900177
Jesteś tutaj: Szkoła Podstawowa / Strona główna / Konferencja nt. TOLERANCJI

Konferencja nt. TOLERANCJI

Celem konferencji przeprowadzonej w ramach programu Erasmus+, było rozwijanie postawy tolerancji wśród młodzieży.Uczestnicy, przy wsparciu specjalistów szukali odpowiedzi na pytania:  Co to jest tolerancja? Jaka jest różnica między tolerancją a tolerowaniem? Czym jest brak tolerancji? Jak należy przeciwstawiać się brakowi tolerancji?  Co to znaczy być tolerancyjnym?  Być tolerancyjnym - czy to jest trudne?  Czy zawsze trzeba być tolerancyjnym?  Czy istnieją jakieś granice tolerancji? Jakich zachowań nie należy tolerować i dlaczego? Członkowie konferencji, odpowiadając na pytania starali się wyszukać cechy postępowania, charakterystyczne dla młodzieży. Podawali przykłady zachowań, które często spotykają się z nietolerancją, a na nią nie zasługują oraz zachowania, których tolerować nie wolno. Dyskusja była bardzo ciekawa, wsparta przykladami tolerancji i nietolerancji w Polsce oraz na świecie. Tolerancja to akceptowanie wiary, kultury i obyczajów innych ludzi, nawet jeśli różnią się one od naszych. Każdemu człowiekowi należy się szacunek - bez względu na kolor skóry, miejsce, w którym mieszka, pozycję społeczną czy wygląd zewnętrzny. Każdy ma prawo do godnego życia i szczęścia. Każdy jest jedyny w swoim rodzaju, niepowtarzalny. Ta indywidualność sprawia, że świat jest piękny. Warto zastanowić się, czy głoszone przez nas poglądy, wypowiadane słowa, a przede wszystkim nasze czyny nie krzywdzą innych. Tylko wtedy będziemy mogli mówić o sobie, że staramy się być tolerancyjni, a więc postępujemy właściwie. Ważne jest również to, aby przeciwstawiać się wszelkim przejawom dyskryminacji. Uczestnicy spotkania wspólnie doszli do następujących wniosków:   - Tolerancja - nie jest zgodą na każde zachowanie. - Sprzeciwianie się - nie jest oznaką nietolerancji. - Każdy człowiek ma obowiązek protestować przeciwko złu. - Nie wolno tolerować takiego postępowania ludzi, które może być niebezpieczne i szkodliwe, może zagrażać życiu i zdrowiu innych. - Godzenie się na wszystko, to tolerancja źle pojęta. Dyskusja o tolerancji, choćby w postaci takiego przedsięwzięcia jakie odbyło się w naszej szkole, być może poruszy w uczestnikach strunę wrażliwości, pomoże spojrzeć na innych ludzi z wyrozumiałością, pozwoli zauważyć „tych innych”, a jednak takich samych jak my.