1941323
Jesteś tutaj: Szkoła Podstawowa / Strona główna / Ślubowanie klasy pierwszej

Ślubowanie klasy pierwszej

25 października od rana w naszej szkole panowała świąteczna atmosfera, ponieważ nadszedł długo wyczekiwany dzień ślubowania pierwszoklasistów. Dzieci w kredkowej scenerii, ubrane galowo zaprezentowały bardzo ładny program artystyczny.Następnie pani dyrektor dokonała pasowania pierwszaków na uczniów. Uroczyste słowa przysięgi wypowiadane przez rodziców i ich pociechy na długo pozostaną w naszej pamięci. Bohaterowie dzisiejszego święta otrzymali na pamiątkę dyplomy oraz drobne upominki. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem i dyskoteką.

Czym jest pasowanie na ucznia?

Pasowanie na ucznia to uroczystość o znaczeniu bardziej symbolicznym niż formalnym, podczas której pierwszoklasiści składają ślubowanie i oficjalnie zostają włączeni do społeczności szkolnej.

Skąd się wzięło pasowanie na ucznia?

Ten zwyczaj szkolny nawiązuje zapewne do średniowiecznej tradycji pasowania na rycerza,  podczas której giermek otrzymywał miecz i pas, stając się rycerzem. Od tego pasa właśnie pochodzi nazwa pasowanie na ucznia tudzież rycerza. Pasowanie na ucznia zawiera w sobie niejako pewną analogię do tego wydarzenia, gdyż centralnym jego punktem obok złożenia przyrzeczenia jest dotknięcie wielkim (najczęściej papierowym) ołówkiem lub piórem ramienia każdego dziecka przez dyrektora szkoły, które jest oficjalnym aktem przyjęcia w poczet uczniów. Zamiast pasa i miecza uczniowie otrzymują najczęściej dyplomy i drobne upominki.

Więcej w galerii