1940642
Jesteś tutaj: Szkoła Podstawowa / Strona główna / Szkolenie dla nauczycieli dotyczące bezpieczeństwa przeciwpożarowego w szkole

Szkolenie dla nauczycieli dotyczące bezpieczeństwa przeciwpożarowego w szkole

Wiedzę dotyczącą prewencji pożarowej z zakresu technologicznego i społecznego przekazali nauczycielom st. bryg. mgr inż. Jarosław Soszyński – komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Węgrowie i bryg. mgr inż. Zbigniew Domański dowódca Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej PSP w Węgrowie .Szkolenie dotyczyło szeroko pojętego bezpieczeństwa w tym przeciwpożarowego. Pan brygadier przybliżył zagadnienie zagrożenia pożarowego w domu: jak się przed nim zabezpieczać; jak działają gaśnice i czujki dymu i do czego służą, oraz jak bezpiecznie ewakuować się z miejsca pożaru.

Ochrona przeciwpożarowa jest ogółem przedsięwzięć, czynności i zabiegów profilaktycznych mających na celu ochronę mienia, życia i zdrowia przed pożarem, klęską żywiołową lub innym miejscowym zagrożeniem. Realizowana jest poprzez zapobieganie powstawania i rozprzestrzeniania się ognia, zapewnienie środków do jego zwalczania oraz zaplanowanie konkretnych instrukcji działania, gdy już do niego dojdzie. W takim wypadku należy zapewnić dobry dojazd do obiektu dla służb ratowniczych, umożliwić im łatwy dostęp do ujęć wody dla potrzeb gaśniczych oraz należycie zaprojektować drogi ewakuacyjne, czyli odpowiednią ilość ciągów i wyjść ewakuacyjnych o wystarczającej przepustowości. Można też zainstalować systemy sygnalizacji pożarowej tzw. czujki pożarowe oraz system ostrzegawczy – automatyczne urządzenie informujące o wystąpieniu niebezpieczeństwa w budynku.

Wiedzę ze szkolenia nauczyciele przekażą uczniom.