1944259
Jesteś tutaj: Szkoła Podstawowa / Strona główna / Wycieczka do Zakopanego, Krakowa, Wieliczki, Wadowic i Ojcowa

Wycieczka do Zakopanego, Krakowa, Wieliczki, Wadowic i Ojcowa

Wycieczki szkolne to zawsze wielka radość dla uczniów. Nie tylko bawią i uczą, ale też pozwalają na urozmaicenie nauki oraz oderwanie się od szkolnej ławki. W dniach 7-8-9-10 czerwca 2016r. wybraliśmy się na wycieczkę do: Zakopanego, Krakowa, Wieliczki, Wadowic i Ojcowa. Pierwszego dnia udaliśmy się do Zakopanego, gdzie odwiedziliśmy Dolinę Kościeliską, Jaskinię Mroźną, w której podziwialiśmy stalaktyty, stalagmity i stalagnaty. W drodze powrotnej z jaskini mogliśmy spróbować świeżo uwędzonych oscypków prosto z bacówki. Później wjechaliśmy kolejką na Gubałówkę. Na górze czekały na nas kolejne atrakcje, mogliśmy podziwiać przepiękną panoramę Tatr i Zakopanego. Drugiego dnia rano w Krakowie, na bulwarze nad Wisłą spotkaliśmy się z Panią przewodnik. Pierwszym etapem naszej wyprawy było Wzgórze Wawelskie. Na arkadowym dziedzińcu usłyszeliśmy interesującą historię zamku. Potem zwiedziliśmy Katedrę Wawelską oraz krypty. Każdy z nas dotknął serca Dzwonu Zygmunta z nadzieją, że spełnią się najskrytsze marzenia.Zobaczyliśmy też straszliwego smoka zionącego ogniem. Później swoje kroki skierowaliśmy w stronę Rynku Głównego. Mijając zabytkowe kamieniczki odwiedziliśmy Pałac Arcybiskupów Krakowskich ze słynnym "oknem papieskim",  a następnie podziwialiśmy takie zabytki jak: Sukiennice, Barbakan, Brama Floriańska, Kościół Mariacki. Odwiedziliśmy Collegium Maius czyli najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego. Trzeciego dnia pojechaliśmy do Wadowic, aby zwiedzić multimedialne Muzeum św. Jana Pawła II, które wszystkich bardzo zaciekawiło ze względu na różnorodność wystaw oraz piękne opowieści przewodniczki. Wstąpiliśmy także do kościoła, w którym został ochrzczony ten wielki Polak. Dopełnieniem atrakcji były wadowickie kremówki, bez których taka wycieczka nie mogła się obejść. Po obiedzie udaliśmy się  do leżącej na obrzeżach Krakowa Kopalni Soli w Wieliczce, która jest niesamowitym podziemnym światem cudów wpisanym na listę UNESCO. Kopalnia była czynna przez 900 lat i dawniej należała do największych kopalń soli kamiennej na świecie. W jej skład wchodzi ponad 200 km przejść podziemnych i 2000 jaskiń różnej wielkości. Zwiedzanie z przewodnikiem rozpoczęliśmy na głębokości 64 metrów, a zakończyliśmy na poziomie 135 metrów pod ziemią, obejrzeliśmy wiele pięknych komór i rzeźb solnych oraz główną atrakcję czyli kaplicę św. Kingi całkowicie wyrzeźbioną w solnej bryle. Spacer po podziemnej, 4 kilometrowej trasie w kopalni soli w Wieliczce dostarczył nam wielu wspaniałych wrażeń i długo pozostanie w naszej pamięci. Następnego dnia rankiem udaliśmy się do Ojcowa. Tam w parku narodowym zobaczyliśmy: ruiny zamku Kazimierza Wielkiego z II połowy XIV wieku, Grotę Łokietka, Maczugę Herkulesa i wiele innych atrakcji. Po południu wyruszyliśmy w drogę powrotną, która upłynęła nam na śmiechu, śpiewie i wspominaniu mile spędzonych chwil. Podczas podróży w autokarze panowała miła atmosfera, wszyscy śmieli się, rozmawiali, robili zdjęcia oraz jedli swoje smakołyki, a mieliśmy ich sporo. Wyjazd był bardzo ciekawy i emocjonujący. Mamy nadzieję,że na długo uczniowie zapamiętają zdobyte, nowe informacje, gdyż z pewnością przydadzą się im na lekcjach. Wycieczkę uważamy za bardzo udaną. Jesteśmy bardzo zadowoleni i chętnie byśmy ją powtórzyli.